Liturgia pokutna za grzechy wykorzystania małoletnich - zapowiedź [konferencja]

To będzie publiczny akt uznania, przed Bogiem i ludźmi, odpowiedzialności i grzechu – tak o liturgii pokutnej za grzechy wykorzystywania seksualnego dzieci i młodzieży mówił dziś podczas konferencji prasowej w Warszawie o. Adam Żak SJ. Będzie to pierwsze tego typu nabożeństwo w Polsce, a zarazem centralne wydarzeniem międzynarodowej konferencji na temat „Jak rozumieć i adekwatnie odpowiedzieć na wykorzystanie seksualne małoletnich w Kościele”, jaka odbędzie się w dniach 20-21 czerwca w Krakowie na Akademii „Ignatianum”.

Dyrektor Centrum Ochrony Dziecka podkreślił, że będzie to również „akt przeprosin skierowanych do Boga i do człowieka, gdyż nie ma pojednania z Bogiem, bez pojednania z człowiekiem”. – Jak również akt nadziei na przebaczenie, na pojednanie i postanowienia działania inaczej, tzn. poprawy. Jeśli coś zaniedbaliśmy, to zobowiązujemy się nie więcej tego nie zaniedbywać – powiedział jezuita.

Liturgii pokutnej w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie wieczorem 20 czerwca będzie przewodniczył biskup płocki Piotr Libera, ale wezmą w niej udział m.in. Prymas Polski abp Wojciech Polak, nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, a także inni biskupi.

Nabożeństwo to jest wzorowane na liturgii sprawowanej podczas sympozjum w Watykanie w 2012 r.