Prewencja w szkole

publikacje PROFILAKTYKA PRZEMOCY SEKSUALNEJ wobec uczniów w szkole katolickiej

Prewencja w szkole

Profilaktyka

PROFILAKTYKA PRZEMOCY SEKSUALNEJ

wobec uczniów w szkole katolickiej

Publikacja powstała dzięki współpracy Centrum Ochrony Dziecka oraz Rady Szkół Katolickich w ramach projektu: Budowanie systemu prewencji wykorzystania seksualnego w szkołach katolickich finansowanego ze środków Fundacji Świętego Józefa KEP. Jest ona kierowana do dyrektorów szkół, którzy są odpowiedzialni za podejmowanie odpowiednich działań w zakresie ochrony uczniów. Będzie również przydatną lekturą dla psychologów i pedagogów szkolnych, a także wszystkich nauczycieli i pracowników szkoły, którzy powinni mieć odpowiednią wiedzę w zakresie zapobiegania przemocy seksualnej wobec osób małoletnich i właściwego reagowania, gdy do niej dochodzi.

Pliki do pobrania

SZKOLENIA „BEZPIECZNA SZKOŁA”

Kolejnym etapem projektu, który ma na celu budowanie systemu prewencji w placówkach edukacyjnych, są szkolenia dla pracowników szkół katolickich. Spotkania te dotyczą tworzenia bezpiecznego środowiska w szkołach, a w szczególności przeciwdziałania przemocy seksualnej. W programie uwzględnione są również obligatoryjne standardy ochrony małoletnich wynikające z tzw. ustawy Kamilka.

Dostępne są dwie wersje szkolenia stacjonarnego: prezentacja trwająca około 2 godziny zegarowe lub prezentacja z elementami warsztatowymi trwająca 3-4 godziny zegarowe. Projekt jest realizowany wspólnie przez Centrum Ochrony Dziecka i Fundację Ignatianum we współpracy z Radą Szkół Katolickich. Inicjatywę finansuje Fundacja Świętego Józefa KEP, dzięki czemu szkoły katolickie nie ponoszą żadnych kosztów zorganizowania szkolenia dla swoich pracowników.

W roku szkolnym 2023-24 przeprowadzonych zostało 91 szkoleń w formie stacjonarnej, w których uczestniczyło około 3350 pracowników szkół (pedagogicznych i niepedagogicznych). Ponadto odbyły się 2 szkolenia zdalne dla dyrektorów i osób odpowiedzialnych w placówkach za wprowadzanie standardów ochrony małoletnich. Wzięło w nich udział 350 osób. Zespół przygotował także propozycję standardów dla szkół katolickich oraz wersję skróconą przeznaczoną dla uczniów.

Szkoły zainteresowane udziałem w projekcie prosimy o kontakt mailowy: bezpieczna.szkola@cod.ignatianum.edu.pl

doktor Monika Sajkowska

Ochrona dzieci przed wykorzystywaniem seksualnym jest odpowiedzialnością nas – dorosłych. W każdej instytucji oświatowej powinny obowiązywać zasady, które jasno określają, w jaki sposób sprawdzane są osoby pracujące z dziećmi, jakie zachowania wobec dzieci są akceptowane i co robić, gdy dziecku dzieje się krzywda. Wprowadzenie w szkole zasad ochrony dzieci przed wykorzystywaniem seksualnym to szansa na bezpieczne dzieciństwo i ważny krok w budowaniu świata, w którym nie ma przyzwolenia na przemoc wobec dzieci.

doktor Adam Żak

Jeśli na tym świecie mają być jakieś miejsca, gdzie młodzi ludzie mogą czuć się bezpiecznie, to muszą być nimi dom i szkoła. Tu mają oni nie tylko być chronieni przed jakąkolwiek przemocą ze strony dorosłych, lecz także uczyć się nikomu nie zagrażać i nikogo nie krzywdzić. Równocześnie – co nie mniej ważne – w domu i w szkole mają się uczyć chronić siebie, unikając zachowań ryzykownych. Żaden krzywdziciel nie może mieć szans. Tym właśnie celom ma służyć ta publikacja, z pozoru tylko formalna.

Kontrast

Zwiększ rozmiar tekstu

Zwiększ odstęp liter

Używaj czcionek przyjaznych dla dyslektyków

Powiększ kursor

Podświetlanie linków

Zatrzymywanie animacji

Resetuj ustawienia

Menu dostępności:
Kontrast
Zwiększ rozmiar tekstu
Zwiększ odstęp liter
Używaj czcionek przyjaznych dla dyslektyków
Powiększ kursor
Podświetlanie linków
Zatrzymywanie animacji
Resetuj ustawienia
Scroll to Top