Centrum Ochrony Dziecka rozpoczyna wdrażanie systemu certyfikowania

Centrum Ochrony Dziecka przy Uniwersytecie Ignatianum w Krakowie rozpoczyna wdrażanie systemu certyfikowania, w ramach którego będą przyznawane certyfikaty specjalisty, starszego specjalisty i eksperta COD ds. ochrony dziecka. Celem inicjatywy jest stworzenie grupy szkoleniowców odpowiednio przygotowanych przez COD do prowadzenia szkoleń na temat ochrony małoletnich w sposób dostosowany do poszczególnych instytucji i form działalności, gdzie przebywają dzieci i młodzież.

Ustawa Kamilka, która weszła w życie 15 lutego 2024 roku, zakłada systemowe rozwiązania mające na celu przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci. Istotnym narzędziem jest obowiązek – od 15 sierpnia br. – wprowadzenia standardów ochrony małoletnich we wszystkich miejscach i formach działalności skierowanych do dzieci. Wiąże się to z koniecznością przeszkolenia wszystkich osób pracujących lub posługujących wśród małoletnich w instytucjach, organizacjach i wspólnotach. Co więcej, potrzebna jest stała formacja całej kadry i regularna weryfikacja standardów, aby były realnym narzędziem wpływającym na wzrost bezpieczeństwa dzieci i młodzieży.

Centrum Ochrony Dziecka koordynowało działania mające na celu przygotowanie materiałów do standardów dla poszczególnych rodzajów placówek i form działalności w Kościele, w których uczestniczą dzieci. Zostało przygotowanych 11 pakietów materiałów uwzględniających specyfikę placówek i ich form działalności. W pracach brało udział ponad 60 osób, w większości absolwentów studiów podyplomowych z profilaktyki przemocy seksualnej wobec dzieci i młodzieży na Uniwersytecie Ignatianum w Krakowie. Po fazie przygotowania dokumentów rozpoczął się etap szkoleń. Tylko od maja do lipca poszczególne zespoły robocze przy COD przeprowadziły 12 szkoleń stacjonarnych w formie warsztatowej, w których wzięło udział około 700 osób, a także 11 szkoleń zdalnych, w których uczestniczyło około 4000 osób. Do tego trzeba dodać jeszcze ok. 1000 osób, które skorzystały z dwóch kursów e-learningowych.

Można więc powiedzieć, że Kościół stanął na wysokości zadania i przeszedł pierwszy etap wprowadzania tak zwanej ustawy Kamilka. Katolickie szkoły internaty i przedszkola, parafie, domy rekolekcyjne i inne formy duszpasterstwa pozaparafialnego, mają już przyjęte standardy ochrony, a osoby odpowiedzialne za ich wdrażanie w poszczególnych miejscach przeszły szkolenia i mogą dalej przekazywać zdobytą wiedzę w placówkach o podobnym charakterze. To jednak nie koniec. Potrzebne są dalsze szkolenia i dotarcie do wszystkich, którzy pracują lub posługują z dziećmi i młodzieżą. Konieczna będzie także formacja stała, czyli regularne szkolenia. A do prowadzenia szkoleń muszą być wyznaczone odpowiednio przygotowane osoby. Tej potrzebie wychodzi naprzeciw inicjatywa Centrum Ochrony Dziecka polegająca na ustanowieniu i przyznawaniu certyfikatu poświadczającego osobom, które są odpowiednio przygotowane, głównie przez studia podyplomowe z zakresu profilaktyki wykorzystywania seksualnego osób małoletnich, że są specjalistami COD ds. ochrony dzieci.

Dzięki wprowadzanemu systemowi przyznawania certyfikatów, COD będzie potwierdzało przygotowanie poszczególnych osób do prowadzenia szkoleń i będzie czuwało nad ich dokształcaniem. Podstawowym wymogiem dla osób chcących zdobyć certyfikat specjalisty COD ds. ochrony dziecka jest właśnie ukończenie studiów podyplomowych z profilaktyki przemocy seksualnej wobec dzieci i młodzieży na Uniwersytecie Ignatianum w Krakowie. Zatwierdzony 11 września przez rektora Uniwersytetu Ignatianum Regulamin przyznawania certyfikatu COD wymaga, aby taka osoba dalej się dokształcała w temacie ochrony małoletnich, uczestniczyła w kursach i innych formach doszkalających, zaznajamiała się systematycznie z obowiązującymi regulacjami prawnymi, co będzie weryfikowane przez superwizującego eksperta. Certyfikaty będą wydawane czasowo, a specjaliści będą musieli spełnić wyznaczone kryteria, aby go utrzymać. Zdobycie kolejnego certyfikatu będzie zależało od spełnienia wyznaczonych wymogów, przeprowadzenia odpowiedniej ilości szkoleń i zdania egzaminu.

Lista specjalistów, starszych specjalistów i ekspertów COD będzie udostępniona biskupom i wyższym przełożonym zakonów żeńskich i męskich, a także delegatom i delegatkom ds. ochrony dzieci i młodzieży. Dzięki stworzeniu bazy szkoleniowców będzie możliwe prowadzenie szkoleń w różnych częściach Polski, a także dopasowanie osoby prowadzącej do rodzaju danego miejsca, w którym ma być prowadzone szkolenie. Chodzi bowiem o to, aby szkoliły osoby, które nie tylko mają odpowiednią wiedzę w zakresie ochrony małoletnich, ale też znają charakter pracy w miejscu, gdzie odbywa się spotkanie: czy to w parafii, szkole, przedszkolu, czy innym miejscu lub duszpasterstwie.

System certyfikowania ruszył w trakcie kursu „Jak szkolić?”, który odbył się w Krakowie w dniach 13.-14. września. Wzięło w nim udział ponad 60 absolwentów wspomnianych studiów podyplomowych, którym od 2016 r. patronuje COD w Krakowie. Na zakończenie dwudniowego kursu rektor Uniwersytetu Ignatianum, prof. Tomasz Homa SJ wręczył jego uczestnikom certyfikaty. W większości są to osoby, które brały udział w tworzeniu standardów ochrony małoletnich, pracowały w zespołach roboczych COD, a teraz deklarują dalszą chęć zaangażowania się w tworzenie bezpiecznego środowiska dla dzieci i młodzieży w katolickich placówkach, instytucjach i duszpasterstwach.

Za eKAI