Aktualności

Kategorie:

Bojanowski | Centrum Ochrony Dziecka przy Uniwersytecie Ignatianum w Krakowie – Powstanie i Rozwój

Centrum Ochrony Dziecka (COD), które powstało w 2014 roku, jest jednostką międzywydziałową Uniwersytetu Ignatianum w Krakowie. Jako instytucja akademicka nie podlega bezpośrednio Konferencji Episkopatu Polski (KEP), jednak stanowi od początku swojego istnienia kluczowy element systemu ochrony dzieci i młodzieży w Kościele katolickim w Polsce. Poznanie historii COD może więc pomóc w zrozumieniu rozwoju tego systemu. […]

Międzynarodowe doświadczenia w ochronie dzieci w Kościele. Przedstawiciel COD na konferencji w Budapeszcie

W dniu 13 listopada w Budapeszcie Wojciech Bojanowski SJ, reprezentujący Centrum Ochrony Dziecka, uczestniczył w konferencji „Międzynarodowe doświadczenia w ochronie dzieci w Kościele” zorganizowanej przez inicjatywę Gyerekasztal Munkacsoport – „Stół dziecięcy, grupa robocza”. Celem działania tej grupy jest wprowadzenie pozytywnych zmian w zakresie ochrony dzieci w Kościele katolickim na Węgrzech poprzez promowanie dialogu między podmiotami

Ewa Kusz omawia drugi Roczny Raport Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich

Dzisiaj w Watykanie został zaprezentowany drugi Roczny Raport Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich dotyczący roku 2024 i liczący 202 strony. Podobnie jak w pierwszym pilotażowym raporcie za rok 2023 przyjęto model analogiczny do powszechnego okresowego przeglądu Rady Praw Człowieka ONZ, w ramach którego co roku ocenia się rotacyjną grupę państw członkowskich. Ta metoda pozwala w

PAPIESKA KOMISJA DS. OCHRONY MAŁOLETNICH

Komunikat prasowy Po audiencji u Papieża Leona XIV – 5 Czerwca 2025 – Watykan Papieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich (PCPM) została dziś przyjęta na audiencji przez Jego Świątobliwość Papieża Leona XIV. Godzinne spotkanie było ważnym momentem refleksji, dialogu i odnowienia niezachwianego zaangażowania Kościoła w ochronę dzieci i osób bezbronnych. Z pokorą i nadzieją kontynuujemy misję

Bp Luis Manuel Alí Herrera | Wykład sekretarza Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich podczas ogólnopolskiego szkolenia zespołów ds. ochrony dzieci i młodzieży

WYKŁAD INAUGURACYJNY Bp Luis Manuel Alí HerreraSekretarz Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich Drodzy Bracia i Siostry, współpracownicy w działaniach na rzecz ochrony dzieci i młodzieży! Pragnę serdecznie wszystkich przywitać i podziękować ks. abp. Wojciechowi Polakowi za zaproszenie mnie do udziału w dzisiejszym spotkaniu, które z przyjemnością przyjąłem. Niech Góra Świętej Anny, niczym namiot Abrahama w

Specjaliści COD szkolili się w zakresie cyberbezpieczeństwa

Specjaliści COD ds. ochrony dziecka spotkali się w sobotę 15 marca 2025 roku w Krakowie na Uniwersytecie Ignatianum. Wzięli udział w szkoleniu poświęconym cyberbezpieczeństwu. Wykłady na temat zagrożeń związanych z używaniem Internetu i sprawców wykorzystywania dzieci on-line prowadziła prof. Małgorzata Skórzewska-Amberg z Akademii Leona Koźmińskiego, na co dzień zajmująca się m.in. prawnokarną ochroną dzieci przed

Deklaracja zobowiązań – Konferencja na temat Ochrony Małoletnich i Bezbronnych w Kościele Katolickim w Europie

13-15 listopada 2024 My, uczestnicy Konferencji na temat Ochrony Małoletnich i Bezbronnych w Kościele Katolickim w Europie, która odbyła się w Rzymie w dniach 13-15 listopada 2024 r., łączymy się we wspólnym zobowiązaniu do zwiększenia ochrony i bezpieczeństwa wszystkich osób w naszych wspólnotach – zwłaszcza dzieci i dorosłych narażonych na zranienie. Uznając zróżnicowane konteksty kulturowe

Terlikowska | Niezwykła wartość spotkania

To przede wszystkim spotkanie osób, którym na sercu leży kwestia ochrony dzieci i bezbronnych dorosłych. To także forum wymiany doświadczeń i inspiracji – tak jednym głosem mówią uczestnicy listopadowej konferencji na temat safeguardingu w krajach europejskich. W dniach 13-15 listopada w Maffei w Rzymie na konferencji zorganizowanej przez Papieską Komisję ds. Ochrony Małoletnich (PCPM) zebrali

Żak | O spotkaniu biskupów ze skrzywdzonymi w Kościele: bardzo ważne rozmowy

Spotkanie biskupów z osobami wykorzystanymi seksualnie w Kościele było ważne i bardzo potrzebne; został zrobiony dobry krok ku wzajemnemu zrozumieniu – ocenił koordynator Episkopatu ds. ochrony dzieci i młodzieży o. Adam Żak. Spotkanie biskupów z delegacją przedstawicieli osób wykorzystanych seksualnie przez duchownych odbyło się we wtorek na Jasnej Górze, bezpośrednio po zakończeniu 399. Zebrania Plenarnego Konferencji

Kontrast

Zwiększ rozmiar tekstu

Zwiększ odstęp liter

Używaj czcionek przyjaznych dla dyslektyków

Powiększ kursor

Podświetlanie linków

Zatrzymywanie animacji

Resetuj ustawienia

Menu dostępności:
Kontrast
Zwiększ rozmiar tekstu
Zwiększ odstęp liter
Używaj czcionek przyjaznych dla dyslektyków
Powiększ kursor
Podświetlanie linków
Zatrzymywanie animacji
Resetuj ustawienia
Przewijanie do góry