Centrum Ochrony Dziecka (COD), które powstało w 2014 roku, jest jednostką międzywydziałową Uniwersytetu Ignatianum w Krakowie. Jako instytucja akademicka nie podlega bezpośrednio Konferencji Episkopatu Polski (KEP), jednak stanowi od początku swojego istnienia kluczowy element systemu ochrony dzieci i młodzieży w Kościele katolickim w Polsce. Poznanie historii COD może więc pomóc w zrozumieniu rozwoju tego systemu. […]
W dniu 13 listopada w Budapeszcie Wojciech Bojanowski SJ, reprezentujący Centrum Ochrony Dziecka, uczestniczył w konferencji „Międzynarodowe doświadczenia w ochronie dzieci w Kościele” zorganizowanej przez inicjatywę Gyerekasztal Munkacsoport – „Stół dziecięcy, grupa robocza”. Celem działania tej grupy jest wprowadzenie pozytywnych zmian w zakresie ochrony dzieci w Kościele katolickim na Węgrzech poprzez promowanie dialogu między podmiotami
Dzisiaj w Watykanie został zaprezentowany drugi Roczny Raport Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich dotyczący roku 2024 i liczący 202 strony. Podobnie jak w pierwszym pilotażowym raporcie za rok 2023 przyjęto model analogiczny do powszechnego okresowego przeglądu Rady Praw Człowieka ONZ, w ramach którego co roku ocenia się rotacyjną grupę państw członkowskich. Ta metoda pozwala w
Komunikat prasowy Po audiencji u Papieża Leona XIV – 5 Czerwca 2025 – Watykan Papieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich (PCPM) została dziś przyjęta na audiencji przez Jego Świątobliwość Papieża Leona XIV. Godzinne spotkanie było ważnym momentem refleksji, dialogu i odnowienia niezachwianego zaangażowania Kościoła w ochronę dzieci i osób bezbronnych. Z pokorą i nadzieją kontynuujemy misję
WYKŁAD INAUGURACYJNY Bp Luis Manuel Alí HerreraSekretarz Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich Drodzy Bracia i Siostry, współpracownicy w działaniach na rzecz ochrony dzieci i młodzieży! Pragnę serdecznie wszystkich przywitać i podziękować ks. abp. Wojciechowi Polakowi za zaproszenie mnie do udziału w dzisiejszym spotkaniu, które z przyjemnością przyjąłem. Niech Góra Świętej Anny, niczym namiot Abrahama w
Specjaliści COD ds. ochrony dziecka spotkali się w sobotę 15 marca 2025 roku w Krakowie na Uniwersytecie Ignatianum. Wzięli udział w szkoleniu poświęconym cyberbezpieczeństwu. Wykłady na temat zagrożeń związanych z używaniem Internetu i sprawców wykorzystywania dzieci on-line prowadziła prof. Małgorzata Skórzewska-Amberg z Akademii Leona Koźmińskiego, na co dzień zajmująca się m.in. prawnokarną ochroną dzieci przed
13-15 listopada 2024 My, uczestnicy Konferencji na temat Ochrony Małoletnich i Bezbronnych w Kościele Katolickim w Europie, która odbyła się w Rzymie w dniach 13-15 listopada 2024 r., łączymy się we wspólnym zobowiązaniu do zwiększenia ochrony i bezpieczeństwa wszystkich osób w naszych wspólnotach – zwłaszcza dzieci i dorosłych narażonych na zranienie. Uznając zróżnicowane konteksty kulturowe
To przede wszystkim spotkanie osób, którym na sercu leży kwestia ochrony dzieci i bezbronnych dorosłych. To także forum wymiany doświadczeń i inspiracji – tak jednym głosem mówią uczestnicy listopadowej konferencji na temat safeguardingu w krajach europejskich. W dniach 13-15 listopada w Maffei w Rzymie na konferencji zorganizowanej przez Papieską Komisję ds. Ochrony Małoletnich (PCPM) zebrali
Spotkanie biskupów z osobami wykorzystanymi seksualnie w Kościele było ważne i bardzo potrzebne; został zrobiony dobry krok ku wzajemnemu zrozumieniu – ocenił koordynator Episkopatu ds. ochrony dzieci i młodzieży o. Adam Żak. Spotkanie biskupów z delegacją przedstawicieli osób wykorzystanych seksualnie przez duchownych odbyło się we wtorek na Jasnej Górze, bezpośrednio po zakończeniu 399. Zebrania Plenarnego Konferencji