Pragnienie. Za Zranionych Nowenna przez Wstawiennictwo Św. Augustyna

Nowenna, powstała w chwili dużych zawirowań w moim życiu. Trwało postępowanie kanoniczne przeciw sprawcy, więc jak inne osoby pokrzywdzone w podobnej sytuacji, pragnęłam szybkiego zakończenia procesu. W tym też czasie szukałam nowenny przez wstawiennictwo św. Augustyna, ale nie znalazłam. Więc, ktoś zasugerował, abym sama napisała. W pewnym momencie, podpowiedziano mi, aby była to modlitwa za pokrzywdzonych. Najtrudniej przyszło mi, napisanie modlitw na poszczególne dni. Bliska mi osoba zachęcała mnie, aby nowennę wydać drukiem. Po kilku latach udało się ten pomysł zrealizować, przy współdziałaniu Centrum Ochrony Dziecka (COD), Biura Delegata KEP ds. Ochrony Małoletnich oraz Fundacji Św. Józefa KEP, za co jestem im szczerze wdzięczna. W roku 2023 Nowennę wydało pallotyńskie Wydawnictwo Apostolicum. W jego księgarni internetowej jest ona do nabycia. https://www.apostolicum.pl/shop/index.php?p=2&id_product=3738
Zaskoczyło mnie, zainteresowanie tą propozycją modlitwy. Krótko po jej wydaniu Nowenna, powędrowała poza granice Polski. Niedawno otrzymałam trzy krótkie komentarze, którymi chcę się z Wami podzielić.
“Za Zranionych Nowenna to modlitwa, która ma swoje źródło w bólu. Jest to ból osoby, która została skrzywdzona przez duchownego. Jest to również modlitwa bólu duchowego, który tę książeczkę otwiera. Zaczynam modlić się i czuję dojmującą winę i wstyd, aż po ból. W ból osoby zranionej i w mój ból nowenna wprowadza świętego Augustyna. Pojawia się światło jego mądrości i tworzy się przestrzeń. Ta przestrzeń staje się miejscem rozlewającej się miłości Trójcy Świętej. Jej obecność daje nadzieję, że w tej Bożej miłości stanie się to, co po ludzku jest niemożliwe – osoba zraniona i ja spotkamy się na modlitwie.” (Jarosław Klimczyk CRL, Duszpasterz osób pokrzywdzonych i ich rodzin)
“Niezwykłość tej nowenny polega na tym, że została opracowana przez autorkę, która padła ofiarą wykorzystania seksualnego, także ze strony osoby duchownej. Modlitwa ta jest owocem jej traumatycznych przeżyć osobistych, które zdecydowała się zawierzyć Bogu za wstawiennictwem św. Augustyna. W modlitwach na poszczególne dni prosi Boga o uzdrowienie różnych sfer, które zostały zranione w związku ze skrzywdzeniem seksualnym.” (Agnieszka Huf, dziennikarka Gościa Niedzielnego)
“Modlitewne nowenny zwykle wydawać się mogą mozolną wspinaczką do wysoko umieszczonego celu: „Nowenna za zranionych” jest inna. Staje się duchową wędrówką w towarzystwie człowieka doświadczonego, na swój sposób zranionego: to św. Augustyn, którego sylwetkę z tak niezwykłej perspektywy przybliża augustianin, o. Wiesław Dawidowski. Drugim towarzyszem nowenny staje się kard. Joseph Ratzinger: jego rozważania o św. Augustynie, o świętości i Kościele wskazują kierunek ku Bogu, który daje się poznać jako Miłość”. (Ks. prof. Marek Lis, Uniwersytet Opolski)
Wraz z tym pojawiła się myśl i pragnienie, żeby Nowenna mogła się stać formą duchowego przygotowania się do pierwszego po Środzie Popielcowej piątku Wielkiego Postu, który w Kościele w Polsce jest poświęcony modlitwie i pokucie w intencji osób wykorzystanych seksualnie. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby Nowenną modlić się w dowolnie wybranym czasie.
Zapraszam!
Autorka